Home arrow Sports arrow Football Standings
SCOREBOARD MENU: Track Your Favorite Team Here...
Football Standings
Friday, 26 October 2012

October 26--  Here are the latest Class A and Class AA football standings courtesy of the Georgia High School Football Daily.

 

Region 1-AA                                           

Team

Reg.

All

Last week

This week*

Brooks County

4-0

8-0

d. Pelham 42-6

vs. Cook

Fitzgerald

3-1

6-2

d. Berrien 42-18

vs. Early Co.

Cook

2-1

6-1

d. Jefferson Co. 20-6

at Brooks Co.

Early County

2-1

5-2

d. Thomasville 17-14

at Fitzgerald

Thomasville

1-3

2-6

l. to Early Co. 17-14

Does not play

Berrien

0-3

2-5

l. to Fitzgerald 42-18

at Pelham

Pelham

0-3

1-6

l. to Brooks Co. 42-6

vs. Berrien

GHSF Daily's projected playoff teams: 1. Brooks County, 2. Fitzgerald, 3. Cook, 4. Early County

 

Region 2-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Vidalia

6-0

7-0

d. Bryan Co. 42-7

at Bacon Co.

Benedictine

5-1

6-1

Did not play

at Toombs Co.

McIntosh Co. Acad.

5-1

5-2

d. Jeff Davis 46-0

at Metter

Toombs County

4-2

5-2

d. Long Co. 34-20

vs. Benedictine

Bacon County

4-2

4-3

Did not play

vs. Vidalia

Long County

2-4

3-4

l. to Toombs Co. 34-20

at Jeff Davis

Metter

2-4

2-5

d. Atkinson Co. 14-6

vs. McIntosh Co. Acad.

Jeff Davis

1-5

2-5

l. to McIntosh Co. 46-0

vs. Long Co.

Bryan County

1-5

1-6

l. to Vidalia 42-7

vs. Atkinson Co.

Atkinson County

0-6

0-7

l. to Metter 14-6

at Bryan Co.

Projected playoff teams: 1. Vidalia, 2. Benedictine, 3. McIntosh County Academy, 4. Bacon County

 

Region 3-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Screven County

3-0

6-1

d. Westside, Aug. 41-20

at East Laurens

East Laurens

3-1

5-3

l. to Laney 26-12

vs. Screven Co.

Laney

2-1

4-3

d. East Laurens 26-12

at Josey

Westside (Augusta)

2-2

5-3

l. to Screven Co. 41-20

Does not play

Dublin

1-2

1-6

Did not play

vs. Harlem

Harlem

1-3

2-6

d. Josey 35-8

at Dublin

Josey

0-3

1-6

l. to Harlem 35-8

vs. Laney

Projected playoff teams: 1. Screven County, 2. Laney, 3. Westside (Augusta), 4. East Laurens

 

Region 4-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Lamar County

4-0

6-0-1

d. Putnam Co. 51-0

vs. Bleckley Co.

Bleckley County

4-0

6-1

d. Taylor Co. 35-14

at Lamar Co.

Northeast

3-1

6-1

d. Macon Co. 32-8

vs. Crawford Co. (TH)

Macon County

2-2

2-5

l. to Northeast 32-8

at Monticello

Taylor County

1-3

3-4

l. to Bleckley 35-14

vs. Putnam Co.

Monticello

1-3

2-5

d. Crawford Co. 7-0

vs. Macon Co.

Putnam County

1-3

2-5

l. to Lamar Co. 51-0

at Taylor Co.

Crawford County

0-4

0-7

l. to Monticello 7-0

at Northeast (TH)

Projected playoff teams: 1. Lamar County, 2. Bleckley County, 3. Northeast, 4. Macon County

 

Region 5-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Heard County

5-0

7-0

d. Jordan 54-7

vs. Temple

Bowdon

5-1

7-1

d. Spencer 61-28

at Bremen

Manchester

5-1

6-2

d. Bremen 40-12

d. Kendrick 37-8

Kendrick

3-3

3-5

d. Chatt. Co. 12-6

l. to Manchester 37-8

Bremen

3-3

4-4

l. to Manchester 40-12

vs. Bowdon

Spencer

2-3

2-5

l. to Bowdon 61-28

at Chattahoochee Co.

Chattahoochee Co.

1-4

3-4

l. to Kendrick 12-6

vs. Spencer

Temple

1-4

1-6

Did not play

at Heard Co.

Jordan

0-6

0-8

l. to Heard Co. 54-7

Does not play

Projected playoff teams: 1. Heard County, 2. Manchester, 3. Bowdon, 4. Kendrick

 

Region 6-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Greater Atl. Christian

1-0

5-2

Did not play

at Hapeville

Lovett

1-0

3-4

d. Hapeville 33-0

at Wesleyan

Westminster

1-1

3-5

d. Wesleyan 42-17

Does not play

Wesleyan

1-1

4-4

l. to Westminster 42-17

vs. Lovett

Hapeville

0-2

2-5

l. to Lovett 33-0

vs. Greater Atl. Christian

Projected playoff teams: 1. Lovett, 2. Greater Atlanta Christian, 3. Westminster, 4. Wesleyan

 

Region 7-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Calhoun

4-0

7-0

d. Murray Co. 69-0

at Armuchee

Model

3-1

4-3

l. to Pepperell 26-13

vs. Coosa

Pepperell

3-1

3-4

d. Model 26-13

at Chattooga

Chattooga

2-2

2-5

l. to Coosa 20-7

vs. Pepperell

Coosa

2-2

2-5

d. Chattooga 20-7

at Model

Armuchee

1-3

1-6

l. to Dade Co. 20-17

vs. Calhoun

Dade County

1-3

1-6

d. Armuchee 20-17

at Murray Co.

Murray County

0-4

0-7

l. to Calhoun 69-0

vs. Dade Co.

Projected playoff teams: 1. Calhoun, 2. Pepperell, 3. Model, 4. Chattooga

 

Region 8-AA

Team

Reg.

All

Last week

This week

Jefferson

4-0

6-1

d. Oglethorpe Co. 43-0

at Social Circle

Washington-Wilkes

4-1

7-1

d. Rabun Co. 41-12

Does not play

Union County

2-2

5-2

l. to Greene Co. 37-19

at Rabun Co.

Oglethorpe County

2-2

4-3

l. to Jefferson 43-0

vs. Greene Co.

Rabun County

2-2

4-3

l. to Wash.-Wilkes 41-12

vs. Union Co.

Greene County

2-2

2-5

d. Union Co. 37-19

at Oglethorpe Co.

Riverside Military

1-4

1-6

d. Social Circle 35-34

vs. Glascock Co.

Social Circle

0-4

0-7

l. to Riverside Mil. 35-34

vs. Jefferson

Projected playoff teams: 1. Jefferson, 2. Washington-Wilkes, 3. Greene County, 4. Union County

 

Region 1-A

Team

Reg.

All

Last week

This week*

Miller County

4-0

7-1

d. Terrell Co. 34-14

vs. Stewart Co.

Seminole County

3-0

5-2

d. Calhoun Co. 38-0

at Randolph-Clay

Mitchell County

3-1

4-4

d. Stewart Co. 40-0

vs. Calhoun Co. (Sat.)

Randolph-Clay

1-2

4-3

d. Baconton 32-7

vs. Seminole Co.

Terrell County

1-3

3-5

l. to Miller Co. 34-14

Does not play

Calhoun County

0-3

1-6

l. to Seminole Co. 38-0

at Mitchell Co. (Sat.)

Stewart County

0-3

0-7

l. to Mitchell Co. 40-0

at Miller Co.

*Baconton

 

3-6

l. to Randolph-Clay 32-7

Does not play

 

Region 2-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Irwin County

3-0

5-2

d. Lanier Co. 37-19

at Turner Co.

Wilcox County

3-1

5-2

d. Clinch Co. 33-7

at Swainsboro

Charlton County

2-1

4-3

Did not play

vs. Clinch Co.

Turner County

2-2

5-3

l. to Telfair Co. 43-24

vs. Irwin Co.

Telfair County

1-2

4-3

d. Turner Co. 43-24

at Lanier Co.

Clinch County

1-2

3-4

l. to Wilcox Co. 33-7

at Charlton Co.

Lanier County

0-4

2-6

l. to Irwin Co. 37-19

vs. Telfair Co.

 

Region 3-A

East

Team

Reg.

All

Last week

This week

Savannah Christian

3-0

5-2

d. Portal 35-0

vs. Jenkins Co.

Calvary Day

3-1

7-1

d. Jenkins Co. 48-12

d. Claxton 49-12

Jenkins County

2-1

4-3

l. to Calvary Day 48-12

at Savannah Christian

Claxton

2-2

5-3

d. Sav. Country Day 54-0

l. to Calvary Day 49-12

Sav. Country Day

0-3

1-6

l. to Claxton 54-0

at Portal

Portal

0-3

0-7

l. to Sav. Christian 35-0

vs. Sav. Country Day

West

Team

Reg.

All

Last week

This week

Emanuel Co. Institute

2-0

6-1

Did not play

at Johnson Co.

Johnson County

2-0

6-1

d. Treutlen 22-13

vs. Emanuel Co. Institute

Wheeler County

1-1

1-6

d. Montgomery Co. 55-7

vs. Treutlen

Treutlen

1-2

3-4

l. to Johnson Co. 22-13

at Wheeler Co.

Montgomery County

0-3

0-8

l. to Wheeler Co. 55-7

Does not play

 

Region 4-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Marion County

4-0

6-1

d. Dooly Co. 12-7

vs. Brookstone

Brookstone

3-1

5-2

d. Schley Co. 35-27

at Marion Co.

Dooly County

3-1

5-2

l. to Marion Co. 12-7

at Pacelli

Greenville

3-1

5-2

d. Pacelli 47-7

at Hawkinsville

Hawkinsville

2-2

2-5

d. Central, Talbotton 48-8

vs. Greenville

Pacelli

1-3

4-3

l. to Greenville 47-7

vs. Dooly Co.

Central (Talbotton)

0-4

0-7

l. to Hawkinsville 48-8

vs. Schley Co.

Schley County

0-4

0-7

l. to Brookstone 35-27

at Central, Talbotton

 

Region 5-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Landmark Christian

4-0

6-2

d. Pace Academy 38-14

Does not play

Eagle's Land. Christ.

3-0

6-1

d. O.L. of Mercy 49-0

vs. Strong Rock Christian

Holy Innocents'

3-1

5-3

d. Strong Rock Chr. 28-3

vs. Pace Academy (Sat.)

Pace Academy

1-2

2-5

l. to Landmark Chr. 38-14

at Holy Innocents' (Sat.)

Our Lady of Mercy

1-3

4-4

l. to ELCA 49-0

at Mt. Vernon (Sat.)

Strong Rock Christian

0-3

3-4

l. to Holy Innocents' 28-3

at Eagle's Land. Christian

Mount Vernon Presb.

0-3

2-5

Did not play

vs. O.L. of Mercy (Sat.)

 

Region 6-A

Division A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Darlington

3-0

5-2

d. Gordon Lee 31-0

at Mt. Zion, Carroll

Gordon Lee

2-1

5-2

l. to Darlington 31-0

at Trion

Mt. Zion (Carroll)

2-1

4-3

d. Cross Keys 56-12

vs. Darlington

Trion

1-2

5-2

d. SW Atlanta Christ. 65-6

vs. Gordon Lee

Christian Heritage

1-2

4-3

Did not play

at SW Atlanta Christian

SW Atlanta Christian

0-3

0-7

l. to Trion 65-6

vs. Christian Heritage

Division B

Team

Reg.

All

Last week

This week

Walker

3-0

7-0

d. King's Ridge 24-6

vs. Whitefield Academy

Whitefield Academy

3-0

5-2

d. Mt. Pisgah Christ. 28-6

at Walker

Mt. Paran Christian

2-1

2-5

d. Fellowship Chr. 49-13

at Mt. Pisgah Christian

Mt. Pisgah Christian

1-2

4-3

l. to Whitefield Acd. 28-6

vs. Mt. Paran Christian

King's Ridge

0-3

3-4

l. to Walker 24-6

vs. Fellowship Christian

Fellowship Christian

0-3

1-6

l. to Mt. Paran Chr. 49-13

at King's Ridge

North Cobb Christian

 

3-4

l. to Towns Co. 38-6

at Lakeview Academy

St. Francis

 

3-5

l. to Lakeview Acad. 35-0

at Towns Co.

 

Region 7-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Lincoln County

4-0

6-1

d. Georgia Military 57-7

at Twiggs Co.

Wilkinson County

4-0

5-2

d. Aquinas 42-14

at First Presbyterian

First Presbyterian

3-1

5-2

d. Hancock Central 42-14

vs. Wilkinson Co.

Aquinas

2-2

5-2

l. to Wilkinson Co. 42-14

vs. Warren Co.

Georgia Military

1-3

4-3

l. to Lincoln Co. 57-7

at Hancock Central

Hancock Central

1-3

3-4

l. to First Presb. 42-14

vs. Georgia Military

Twiggs County

1-3

2-5

d. Warren Co. 34-28

vs. Lincoln Co.

Warren County

0-4

1-6

l. to Twiggs Co. 34-28

at Aquinas

Glascock County

 

1-6

l. to Clarkston 22-14

at Riverside Military

 

Region 8-A

Team

Reg.

All

Last week

This week

Athens Academy

3-0

7-0

d. Commerce 45-7

vs. George Walton Acad.

Prince Ave. Christian

3-1

7-1

d. Hebron Christian 48-6

Does not play

George Walton Acad.

2-1

5-2

l. to Pinecrest Acd. 29-10

at Athens Academy

Pinecrest Academy

2-1

4-2

d. George Walton 29-10

at Athens Christian

Athens Christian

2-1

3-4

Did not play

vs. Pinecrest Academy

Commerce

0-4

4-4

l. to Athens Acad. 45-7

vs. Hebron Christian

Hebron Christian

0-4

1-6

l. to Prince Avenue 48-6

at Commerce

Rabun Gap

 

1-0

Did not play

Does not play

Lakeview Academy

 

4-2

d. St. Francis 35-0

vs. North Cobb Christian

Providence Christian

 

0-1

Did not play

Does not play

Towns County

 

1-6

d. N. Cobb Christ. 38-6

vs. St. Francis

 

Note: All scores are courtesy of the Georgia High School Football Historians Association, Score Atlanta and other media outlets. If a score is not accurate, it was reported incorrectly.

 

* All of this week's games are today unless noted.

Stadium key: K - Kinnett; TH - Thompson

 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement


Copyright © 2014 Southeast Georgia Today Web Portal
This Site is Best Viewed with Screen Resolution of 1024 X 768 Pixels
Website Design & Hosting by Red Wheeler Associates, LLC