Home arrow NewsBreak arrow 4H Winners
4H Winners
Thursday, 17 November 2011

November 17--  Toombs County 4H Cloverleaf members took part in the District Project Achievement contest in Blackshear.  Almost three hundred members from eight southeast Georgia counties attended the event.  As participants in the contest, members present a short demonstration about a subject matter of choice.  Members choose from one of over sixty project areas dealing with each of the 4-H core values of Agriculture, Citizenship, Communication, the Environment, Family and Consumer Sciences and Leadership. 

ImageAlso this year, Toombs –Vidalia 4-H  was awarded four county participation awards.  The group received first place for Most Participants (56), first place for Most Improved Participation, second place for Greatest Percentage Participation and third place for Most First Place Winners. 

4-H members from five area elementary and middle schools attended the contest.  Members are listed by school, placing and project. 

There were three participants from J.R.Trippe Middle School.  Brionna Conner received 2nd place in Clothing and Textiles, Ivan Brinson received 2nd in Public Speaking and Savyor Wiggins received 4th place in Outdoor Recreation. 

Nineteen students from Lyons Upper Elementary School attended.  First place participants included: TakaraThomas (Food for the Family), Cari Eason (General Recreation),  Karyah Furman (Housing Equipment and Environment), Breannah Hutcheson (Outdoor Recreation), Edgar Hernandez (Archaeology) and Cynthia Hernandez(Cat Care).  Members receiving second place included Yarami Lopez (Conservation & Recycling), Sadie Kelly (Flowers, Shrubs & Lawns), Katelyn Jenkins (Food for Fitness), Alejandra Ortiz (Fresh Water Fish & Shellfish), Angel Summerville (Outdoor Recreation) and  Abigail Hutcheson (Photography).  Those receiving third place included: Jonathan Williams (History), Cheyenne Dow (Safety) and DylanFlowers (Target Sports).  Fourth place particiants included: Faith Futch (Sports), Maddie Drake (Wildlife), Abigail Perez (Crafts) and Dawson Love (Safety)

From Sally Meadows Elementary School, there were fourteen students.  Participants who received first place included:Dakota White (Food for Health & Sport), Macy Stewart (Performing Arts-Vocal) and Tyler Dean (Rabbits).  Second place participants included, Ginny Gourley (Communications), Ja'Shauna Sanford(Food for the Family) Haley White (Horse), Breanna Helms (Performing Arts-Vocal), Amere Beauchamp (Safety) and Whitney Giles(Workforce Preparation & Career Development).  Melanie Alvarez received third place in the International project.  Members who received third place included Dasia Williams (Clothing and Textiles), Nancy McKenzie (Performing Arts-General), Austin McKinnis (Safety) and Elizabeth "Lizzy" Jones (Outdoor Survival Skills). 

Toombs Central Elementary School had thriteen participants.  Those who received first place included ShymeriaEady (Computers), Allena McCoy (Dairy Foods), Gage Holland(Electric/Electronics), David Morales (General Science), Rachel Mead (Interior Design), Emilee          Robertson (Ocean Ecology), HerminioAvila(Plants, Soils & Fertilizer) and KaceyScarboro(Workforce Preparation & Career Development).  Second place participants included:LiliAnn Pittman (Entomology) and CarlieMorgan (Sports).  Autumn Hutley received third in the Dog Care & Training project.  Bret "Ashlyn"White received 4th in the Horse Project. 

There were eight participants from Toombs County Middle School.  Receiving first place were:Ashley Houston (Cat Care) ,Ky'Lee Fields (Health) and Destinee McCloud (Workforce Preparation & Career Development).  Marissa Lightsey (Performing Arts-General) and Brianna Berry (Conservation & Recycling) received second place.  Fourth place participants included MacKenzie Thompson (Wildlife), Emmett Denmark(Between Meal Snacks) and Jordan Mosley (Dog Care & Training). 

Teen Leaders for this year’s contest were Alexis Dillard, Samantha Houston, Courtney Johnson, Clay Morgan, Hunter Morris, Erin Ricks and LaShanna Williams.  Senior 4-H members Katie Denmark, Alex Dismuke, Emily Earls, Brittany Garcia, Jacob Rowland and Samantha Shatto served as Teen Judges for the contest. 

Toombs County Extension staff members Jason Edenfield, Lesli Garrett and Cheryl Poppell, along with a host of parent volunteers served as chaperones for this year’s event. The staff would like to congratulate each member on their achievement. 

For more information about 4-H in Toombs County, contact the Toombs County Extension /4-H office at 526-3101.

 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement


Copyright © 2014 Southeast Georgia Today Web Portal
This Site is Best Viewed with Screen Resolution of 1024 X 768 Pixels
Website Design & Hosting by Red Wheeler Associates, LLC