Home arrow NewsBreak arrow 2009 Archives arrow Toombs Seniors Score Scholarshhips
Toombs Seniors Score Scholarshhips
Friday, 05 June 2009
June 5-- At the 2009 Toomnbs County High School Honors Program this year, Toombs County seniors received 66 scholarships totaling $717,629.20.  The program also honored seniors and underclassmen with academic awards, club awards, extra-curricular awards, and other special awards. Thanks to Lisa Oliver at Toombs County High School for compiling this information.

 

SENIOR SCHOLARSHIPS AND AWARDS:

 JUSTIN ALAN ADAMS

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Golden Eagle Award - Science Nominee

·         The United States Naval Academy Preparatory School Award -- $36,211.20

JARRETT SIMMONS ALEXANDER

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

TOMAS ALBERTO BANDERAS

·         Highest Average –- Technology Career Math Money Management

·         Highest Average –- Technology Career Environmental Science

DALE LEHMAN BARNARD II

·         SAT 1500 Club

·         Senior Project – High Scorer

·         One-Act Play Crew

DAVID MATTHEW BEASLEY, JR.

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

MALCOLM LESEAN BELL

·         Golden Eagle Award - Music Nominee

BRYAN THOMPSON BENTON

·         Honor Graduate

·         Army Reserve National Scholar Athlete

·         Wendy's Heisman Award

·         East GA College - Leadership Scholarship -- $1500

CAREY LEE BROWN

·         Highest Average -- Banking & Investing

BLAKE PARRISH CHALKLEY

·         Yearly Honor Roll

CORNESHIA MICHELLE COROUTHERS

·         Army Reserve National Scholar Athlete

·         Wendy's Heisman Award

·         One-Act Play Crew

·         American Legion Auxiliary Scholarship -- $300

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

·         Lyons Concerned Citizens Scholarship -- $500

·         T. R. Maxwell Scholarship -- $500

CHELSEY NICOLE COURSEY

·         Dean's List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         TCHS 2009 Valedictorian

·         SAT 1500 Club

·         Billy Robertson Scholarship Fund - Presented By the Toombs County Athletic Booster Club -- $500

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship –- $20,000

·         Vidalia Kiwanis Club - Cliff A. Poe Scholarship -- $500

LACY RENE DEROUEN

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         Highest Average -- Accounting I

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship –- $20,000

RICARDO DIAZ

·         Yearly Honor Roll

SAMANTHA LEIGH DOWD

·         Yearly Honor Roll

TAYLOR COLBY DOWD

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

LINDA MARIA ESPARZA

·         Honor Graduate

NAOMI LYNN FIELDS

·         Senior Project -- High Scorer

YANEE’ DONTRICE FLETCHER

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         Lyons Concerned Citizens Scholarship -- $500

·         Pepsi Scholarship -- $500

JOSE ANTONIO FLORES

·         Honor Graduate

KAYLA MICHELLE FOSKEY

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

·         Vidalia Women’s Club Scholarship -- $500

ASHLEY BROOKE FURR

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         The Lettie Pate Whitehead Scholarship -- $1500

·         Truett-McConnell - Scholar Level III Scholarship -– $2000

·         Truett-McConnell - Women’s Soccer Scholarship –- $1500

ADAM SCOTT FUTCH

·         Honor Graduate

EUGENIA GAFFNEY

·         Benedict College - Presidential Scholarship -- $30,000

JOSHUA B. GAY

·         Senior Project -- High Scorer

TIFFANY GAIL GIBBS

·         Tommy L. Rogers Scholarship -- $500

ADRIANA ELIZABETH GONZALEZ

·         Yearly Honor Roll

MARIO DE JESUS GONZALEZ


·         State FFA Degree

BRANDI LEA HAITHCOCK

·         Yearly Honor Roll

STACY ELIZABETH HATTAWAY

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

·         Saw Walton Community Scholarship -- $3000

CARMEN BAUTISTA HERNANDEZ

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         Highest Average -- Business & Computer Science

YOLANDA HERNANDEZ

·         Honor Graduate

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

·         Brewton-Parker College - Kyle and Edie Norton Residence Scholarship -- $10,000

DEVON KELLY HOOPER

·         Dean’s List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         One-Act Play Cast

·         Golden Eagle Award - Drama Nominee

·         Prudential Spirit of the Community Award

·         Page -- GA State Senate

·         Outstanding Senior TSA Officer

·         Outstanding Service; State TSA President

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

·         Pepsi Scholarship -- $500

·         Phi Delta Omega Chapter of The Alpha Kappa Alpha Sorority, Inc. - Christine Harris Scholarship -- $500

·         Vidalia Women’s Club Scholarship -- $500

·         Young Harris College - Dean’s Scholarship -- $40,000

TRIDEREK DECOREY HUNT

·         Southern Wesleyan University - Academic Scholarship --  $36,000

BRITTANY NICOLE HUTTO

·         Highest Average -- Sociology

·         State FFA Degree

COURTNEY LYNN JACKSON

·         SAT 1500 Club

·         4-H Award

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

CASSIE MARIE JOYNER

·         Honor Graduate

LAUREN ELIZABETH KENNEDY

·         Yearly Honor Roll

·         SAT 1500 Club

·         Highest Average -– College Prep British Literature

·         Highest Average -- Business Document Processing

ADRIANNE ELAINA LANDRUM

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

·         State FFA Degree

·         3rd place – Home & Community Development; State FFA

·         American Business Women’s Association Scholarship – $500

SHELDON TYRONE LANGSTON

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

STEPHANIE DANIELLE LINDSEY

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

MORGAN JAN LOTHRIDGE

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Senior Project -- High Scorer

·         K-12 Perfect Attendance

·         Miss Georgia – Overall Physical Fitness Scholarship -– $300

·         Miss Satilla – Outstanding Teen Scholarship -- $700

CLINT RYAN LYNN


·         Yearly Principal’s List

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         UGA Vet-for-a-Day Program

BOBBY ALVIN MANNING III

·         Honor Graduate

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

MISTY M. MCDONALD

·         Senior Project -- High Scorer

·         State FFA Degree

JAMES EMORY MIXON

·         Dean's List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Brewton-Parker College - Trustees Scholarship -– $28,000

MEGAN AMANDA MORRIS

·         Dean’s List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Star Student -- School Winner

·         Star Student -- Region Winner

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

·         Golden Eagle Award - English Nominee

·         K-12 Perfect Attendance

·         Alice Dodd Scholarship for Outstanding Community Service -- $1500

·         Alpha Omega Chapter of Delta Kappa Gamma Society Scholarship -- $500

·         American Legion Auxiliary Scholarship -- $250

·         Darby Bank Scholarship -- $1000

·         Estelle Walker Jackson Memorial Scholarship -- $500

·         Georgia Southern University – Ruffin Scholarship -– $22,592

·         Toddler Tech Scholarship -- $500

DANIEL JAMES NESMITH

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         TCHS 2009 Salutatorian

·         SAT 1500 Club

·         Highest Average -- AP Calculus

·         Highest Average -- Physics

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

·         Golden Eagle Award - Math Nominee

·         DAR Good Citizen

·         Billy Robertson Scholarship Fund Presented by the Toombs County Athletic Booster Club -- $500

·         Charles Durst Memorial Scholarship -- $500

·         Golden Eagle Award – Math Scholarship --$1000

·         Lyons First United Methodist Church – Fred Odum Scholarship -- $250

·         Pepsi Scholarship -- $500

·         Young Harris College - Dean’s Scholarship -- $40,000

ELSA LILIANA ORELLANA

·         Yearly Honor Roll

·         State FFA Degree

KIEARA SHANTELL PARKER

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

JONI NICOLE POOLE

·         Senior Project -- High Scorer

·         One-Act Play Crew

·         Golden Eagle Award - Journalism Nominee

·         Golden Eagle Award - Journalism Scholarship -- $300

AUSTIN LAMAR REDDICK

·         Honor Graduate

·         Toombs - Montgomery Youth Leadership

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

SCOTTIE ACTAVIAN ROACH

·         TCHS Principal's Hero Award

·         Brewton-Parker College - Kyle and Edie Norton Residence Scholarship -- $10,000

NEAL AARON RODGERS

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Highest Average -- Economics

·         Senior Project -- High Scorer

·         Furman Football Scholarship -- $46,226

CHEYENNE MARIE ROJAS

·         Honor Graduate

CASON ALEXANDER SCHOFILL

·         Dean's List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         East Georgia College - Presidential Merit Scholarship -- $2,200

KRYSTIN NICOLE SMITH

·         1st place - Career Fest '09 School Project; Career Technical Instruction State Leadership Conference

ALEIDA SOLORZANO


·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

·         State FFA Degree

IRENE SOTO

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         Senior Project -- High Scorer

ERIK HOWELL SPIKES

·         One-Act Play Crew

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

ESTHER DEE STEPHENS

·         One-Act Play Crew

RICHARD MELTON STEWART

·         SAT 1500 Club

·         Highest Average -- Psychology

·         Senior Project -- High Scorer

·         One-Act Play Cast

·         Vidalia Kiwanis Club - R. E. Ledford Scholarship -- $1000

HEATHER LEE STILLE

·         Dean's List Fall Semester; Brewton-Parker College

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Georgia Baptist Heritage Award -- $6000

·         Mercer University - Academic Scholarship – $56,000

EMANUEL JAMAL STOVALL

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Page -- GA  State Senate

·         Outstanding Senior TSA Officer

·         Outstanding Service -- State TSA Vice-President

·         Principal’s Leadership Award

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

·         Merle P. Wilkes Scholarship -- $500

·         T. R. Maxwell Scholarship -- $500

LINDSEY DANIELLE STUBBS

·         Yearly Honor Roll

LISA BELINDA TAYLOR

·         Yearly Honor Roll

·         Mastiff Annual Staff MVP

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

JORDAN HILLERY THIGPEN

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         East Georgia College - Leadership Scholarship -- $1500

NICHOLE MARIE THOMPSON

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         One-Act Play Crew

·         Young Harris College - Dean’s Scholarship -- $38,000

SELENE MARIA TINOCO

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

·         State FFA Degree

·         FFA Alumni Scholarship -- $500

TARA NICOLE TOOLE

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

BRENDA VALDEZ

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Honor Graduate

·         Highest Average – Technology Career British Literature

·         State FFA Degree

PECHIA LADITRA WARNER

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

HAYLEY NICOLE WHITLEY

·         SAT 1500 Club

·         One-Act Play Cast

·         4th place Literary -- Dramatic Interpretation

·         Brewton-Parker College - Trustees Scholarship -– $28,000

RUTH LAUREN WILLIAMS

·         Honor Graduate

·         Toombs - Montgomery Youth Leadership

·         Golden Eagle Award - Art Nominee

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

STEPHEN GEORGE WILLIAMS

·         One-Act Play Cast

·         Golden Eagle Award - Citizenship Nominee

AMY RYANN WILLIAMSON

·         Yearly Honor Roll

·         Senior Project -- High Scorer

·         Cole Stanley Di Nardo Memorial Nursing Scholarship -- $300

EVAN MICHEAL WILSON

·         Senior Project -- High Scorer

WHITTNEY DANELLE WIMBERLY

·         SAT 1500 Club

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

ANDREW CHRISTIAN WOLFE

·         Honor Graduate

·         SAT 1500 Club

·         Brewton-Parker College - Presidential Scholarship -– $20,000

DUSTIN TYLER WOMMACK

·         Yearly Honor Roll

·         Honor Graduate

JUNIOR AWARDS:

 DEMETRI NICOLE ANTHONY

·         Highest Average – Technology Career Applied Algebra

JOHN JACOB BARR

·         GHSGT Highest Score -- Science

CARY BRANDON BATCHELOR

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

RACHEL LINDSEY BRANTLEY

·         GHSGT Highest Score -- Writing

CARRIE KRISTINA BRIDGES


·         Highest Average – Technology Career Applied Geometry

TANNER MARTIN BURTON

·         One-Act Play Crew

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

·         Boys State

CELINA DOLORES CASTRO

·         Yearly Honor Roll

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         FBLA Achievement Award in Business

·         5th place - Global Business Team; State FBLA

·         Individual test – Global Business Team; National FBLA Team

STACY RAY CHESHIRE

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

TRINA MARIE CONAWAY

·         FBLA Achievement Award -- Leader

·         4th place - Job Interview; State FBLA

TYLER PALMER CORLEY

·         Yearly Honor Roll

·         Boys State

·         Toombs - Montgomery Youth Leadership

JONATHON EUGENE EDWARDS

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         TCHS Graduation Usher

HALI E. FARMER

·         GHSGT Highest Score -- English/Language Arts

KATIE LYNN FOSKEY


·         GA Tech Futures Program

·         Highest Average -- College Prep American Literature

BRITTANY MICHELLE GAY

·         State FFA Degree

HANNAH LOUISE HART

·         Artistic Excellence - Art II

KAYLA NICOLE HAYES

·         GA Tech Futures Program

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         Governor's Honors Program Nominee

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

ELIZABEC HERNANDEZ

·         Toombs - Montgomery Youth Leadership

EMILY DOROTHY HITCHCOCK

·         State FFA Degree

AERLISSA DEANTONETTE HUNT

·         Highest Average -– Technology Career American Literature

EMILY NOELLE HUTCHESON

·         One-Act Play Crew

JOHN E. JONES

·         State FFA Degree

JESSICA N. KING

·         US Naval Academy Summer Seminar Participant

ELIZABETH IRENE KIRKLEY

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         GA Tech Futures Program

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         GHSGT Perfect Score -- Math

·         Highest Average -- College Prep US History

·         Highest Average -– College Prep Advanced Algebra & Trigonometry

·         Artistic Excellence  - Art I

JONATHAN ALEJANDRO MENDEZ

·         5th place - Global Business Team; State FBLA

DENISE ALANA MORGAN

·         One-Act Play Cast

BRITTANY KATHERINE O'NEAL

·         Girls State

·         Highest Average -- Business Data Applications

·         Highest Average -- Multimedia Presentations & Communication

·         Outstanding FBLA Member

·         Outstanding Service; FBLA State Officer

·         Presidential Volunteer Service Award; State FBLA

·         Individual Test – Parliamentary Procedures; FBLA National Team

·         Who's Who; GA FBLA

BRITANY NICOLE POWELL

·         Yearly Honor Roll

·         GA Tech Futures Program

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         Highest Average -- Spanish III

QUENTIN EARL ROGERS

·         Highest Average –- Technology Career US History

ABIGAIL SANDERS

·         Yearly Honor Roll

·         GA Tech Futures Program

·         State FFA Degree

KODY R. STODDARD

·         Yearly Honor Roll

·         TCHS Graduation Usher

·         GHSGT Highest Score -- Science

·         GHSGT Highest Score -- Social Studies

MATTHEW COLE TANNER

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         Presbyterian College Jr. Academic Achievement Award

·         GHSGT Perfect Score -- Math

·         Governor's Honors Program Nominee

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

·         Highest Average -- Chemistry

ANNA MARIA TINOCO

·         Key Club MVP

BRITTANY DANIELLE TOOLE

·         One-Act Play Crew

ROBERT EDWIN WILKES

·         Highest Average -- Spanish II

ABIGAIL LOUISA WILLIAMS

·         Yearly Honor Roll

·         GA Tech Futures Program

·         UGA Certificate of Merit

·         TCHS Graduation Usher

·         GHSGT Perfect Score -- Math

·         Toombs - Montgomery Youth Leadership

LUCIA ZAMORANO

·         Meadows Regional Medical Staff Youth Advisory Board

·         FBLA Achievement Award -- Business

·         FBLA Achievement Award -- Leader

SOPHOMORE AWARDS:

EVAN TRACE ADAMS

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Highest Average -– College Prep Algebra II

JOSHUA MCCORMICK ALLEN

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Nominee -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

MATTHEW A. BATCHELOR

·         Yearly Honor Roll

·         Nominee -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

ADELA CASAS

·         Yearly Honor Roll

RISA ANN CHILDS

·         4-H Award

SHANNON SCOTT COONCE

·         Yearly Honor Roll

CAITLIN DYAN DICKENS

·         Yearly Honor Roll

JOSE ANTONIO GUERRERO-CHAVEZ

·         Highest Average -– Technology Career World History

·         Highest Average -– Technology Career Sophomore Literature

KEVIN MICHAEL HORNE

·         Yearly Honor Roll

·         Hugh O'Brien Youth Leadership Award

MAURICE HUNT, JR.

·         Highest Average -- Weight Training

KAYLA MACHE' JACKSON

·         Yearly Honor Roll

JACOB WHITE JAY

·         Yearly Principal’s List

·         Highest Average -– College Prep World History

·         Highest Average –- College Prep Sophomore Literature

·         Highest Average -- Spanish I

LAURA LUCINDA JOHNSON


·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Nominee -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

·         Governor's Honors Program Nominee

·         Highest Average -– College Prep Euclidean Geometry

·         Highest Average –- College Prep Sophomore Biology

·         Highest Average -- Computer Applications

BRITTANY LEAN JOY


·         Yearly Honor Roll

SANDRA KARINA MATA

·         Yearly Honor Roll

·         Highest Average -– Technology Career Physical Science

IVAN PONCE MUNOZ

·         Yearly Honor Roll

KAYLA NICOLE OGLESBY

·         Yearly Honor Roll

JOYCE ORELLANA

·         Yearly Honor Roll

BESSIE DIANNE PITTMAN

·         One-Act Play Crew

DANIELLE NICOLE ROZIER

·         One-Act Play Crew

BRENDA SAUCEDO

·         Yearly Honor Roll

ROBERT TYLER SPEER


·         Outstanding FFA Member - Star Chapter Farmer Award

·         Outstanding Service; FFA State Officer

·         Highest Average -– Technology Career Sophomore Biology

ASHLEY NICOLE TAYLOR

·         Yearly Honor Roll

GERARDO TORRES

·         Highest Average -– Technology Career Applied Problem Solving

CHRISTY MICHELLE WOOD

·         Yearly Honor Roll

CRISTINA ZAMORANO

·         Yearly Honor Roll

FRESHMAN AWARDS:

MAYRA YARELI ABARCA

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

BERRY HENRY ALDRIDGE

·         Yearly Honor Roll

DAVID EVAN ANDERSON

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

DANIEL AVELLANEDA, JR.

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

EFREM BAILEY

·         Highest Average -- Math I

BLAINE ANDREW BELLFLOWER

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

WHITNEY RECHALE BENNAMON

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

EMILY ELIZABETH BROWN

·         One-Act Play Crew

MARGARITA BUSTOS

·         Yearly Honor Roll

HALEY JANE CARTER

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Highest Average -- Drivers Education

ROSAURO CASTRO JR.

·         Yearly Faculty Honor Roll

SUMMER M. CURL

·         Yearly Honor Roll

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

MELAYNA BROOKE DENMARK

·         Yearly Honor Roll

BLANCA FLOR EDUARDO

·         Yearly Honor Roll

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

KRISTEN LEAH FLOWERS

·         Yearly Principal’s List

·         Nominee -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

·         Highest Average -- Accelerated Math I

·         Highest Average -- Health

ROBERT WINFRED GEORGE, III

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

·         Highest Average -- Civics

DOUGLAS T. GOINS

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

AUSENCIA INEZ GUTIERREZ

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

VICTORIA ANN HARRIS

·         Yearly Honor Roll

MEGAN BRITTANY HAYES

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

ERIK HERNANDEZ

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

BRIAN DENNIS HESTER

·         Yearly Honor Roll

BENJAMIN JAY KILGORE

·         Yearly Honor Roll

LINDSEY ALEXIS LOTHRIDGE

·         Yearly Honor Roll

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

·         One-Act Play Crew

BRANDI LEIGH MERRITT

·         Yearly Honor Roll

·         One-Act Play Cast

GREG MORRIS

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

DARBY SLOAN OLIVER


·         Yearly Principal’s List

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

·         Participant -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

·         One-Act Play Cast

·         One-Act Play Stage Manager

·         Page -- GA State Senate

·         2nd place - Chapter Team Parliamentary Procedures; State TSA

·         Outstanding Undergraduate TSA Officer

·         Highest Average -- Drama

·         Highest Average -- Geography

·         Highest Average -- Freshman Literature

KALEB RYAN PERRY

·         Yearly Honor Roll

MICHAELA QUARTERMAN

·         Yearly Honor Roll

·         Outstanding FFA Member - Star Greenhand Award

HAILEY ANNE-MARIE RIALS

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

·         One-Act Play Crew

QUATOYA SHAREE ROZIER

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

ALEXZANDREA BRENAE SCOTT

·         Hugh O’Brian Youth Leadership (CLeW) Participant

BLAIR JANINE TAYLOR

·         Yearly Faculty Honor Roll

·         Nominee -- Clemson University’s Challenge for Academically Talented Students

·         One-Act Play Cast

·         Highest Average -- Freshman Biology

·         Highest Average -- Public Speaking

KALIN DUSTY WILLHITE

·         Yearly Faculty Honor Roll

COURTNEY SIMONE WYNN

·         Yearly Honor Roll
 
< Prev   Next >
Advertisement
Advertisement


Copyright © 2014 Southeast Georgia Today Web Portal
This Site is Best Viewed with Screen Resolution of 1024 X 768 Pixels
Website Design & Hosting by Red Wheeler Associates, LLC